Ocieplenia poddaszy
Ocieplenie poddasza wydaje się obecnie być oczywistością. Istnieją różne metody ociepleń i różne materiały, które się do tego celu wykorzystuje, ale sama potrzeba termoizolacji poddasza, niezależnie od tego, czy jest ono użytkowe czy nieużytkowe, w zasadzie w nikim nie budzi już wątpliwości.
Do ocieplenia poddasza można wykorzystać np.: styropian, piankę poliuretanową, wełnę mineralną. Materiał termoizolacyjny powinien być dobrany do charakteru i przeznaczenia budynku lub kondygnacji, a sposób realizacji usługi jest ściśle uzależniony od wybranego materiału ociepleniowego. Odpowiednio wykonane ocieplenie poddasza:
- zabezpiecza przed utratą ciepła z pomieszczeń położonych na niższych kondygnacjach,
- pozwala znacząco obniżyć koszty ogrzewania budynku,
- chroni przed zawilgoceniem, rozwojem grzybów i pleśni, co w konsekwencji może doprowadzić do gnicia drewnianych elementów konstrukcji dachu,
Ocieplanie poddasza wełną mineralną
Najbardziej popularnym materiałem ocieplania poddaszy i najczęściej wybieranym przez naszych klientów jest od lat wełna mineralna. Ten sposób termoizolacji jest dobrze znany, a metody jego kładzenia i zabezpieczania dobrze opracowane. Wełna mineralna charakteryzuje się przede wszystkim wyjątkową trwałością i zwiększonymi w stosunku do innych metod ociepleniowych parametrami cieplnymi. Nie bez znaczenia jest jej bezkonkurencyjność w zakresie izolacji akustycznej poddaszy. Jednak cechą, która przeważnie decyduje o wyborze tego materiału do ocielenia poddaszy, okazuje się być jej niepalność. W zależności od tego, czy ocieplane jest poddasze użytkowe, czy nieużytkowe, należy wybrać odpowiedni rodzaj wełny mineralnej: wełnę mineralną szklaną, skalną, zwaną także kamienną lub sypkie produkty termoizolacyjne (granulat styropianowy lub wełniany, ewentualnie włókna celulozowe).